1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Nastroje MŚP stabilne, ale w tle rosną obawy
Wiadomości

Nastroje MŚP stabilne, ale w tle rosną obawy

Autor: Paweł Janas

Paweł Janas

2 min

Barometr EFL na II kwartał 2025 r. pokazuje niewielkie zmiany w nastrojach firm – główny indeks wyniósł 50,6 pkt. Eksperci ostrzegają jednak, że sytuacja może się pogorszyć z powodu narastającej wojny celnej.
Zobacz także MŚP: mniej inwestycji, ale większe przychody niż rok temu EFL sfinansował pojazdy za prawie 3,5 mld zł Coraz mniej firm obawia się inflacji

W drugim kwartale 2025 roku główny indeks Barometru EFL osiągnął 50,6 pkt., co oznacza jedynie minimalny spadek o 0,1 pkt. względem poprzedniego kwartału. 17 proc. firm sektora MŚP deklaruje chęć zwiększenia inwestycji, podczas gdy 16 proc. planuje ich ograniczenie. Równie zrównoważone są prognozy sprzedażowe – 14 proc. przedsiębiorstw liczy na wzrost przychodów, a 15 proc. obawia się ich spadku.

false © Photo by Bruce Mars on Unsplash

Wyniki wskazują na stabilizację wśród małych i średnich firm, jednak eksperci EFL podkreślają, że kolejne miesiące mogą przynieść zmiany. Kluczowe będzie to, jak polskie firmy zareagują na konsekwencje wojny celnej, zapoczątkowanej przez administrację Donalda Trumpa.

Bezpiecznie i stabilnie, tak określiłbym poziom nastrojów, z jakim mamy do czynienia w sektorze MŚP, nie tylko w najnowszym pomiarze, ale już od kilkunastu miesięcy. Taki względny spokój, który najbardziej sprzyja rozwojowi biznesów, może nie potrwać jednak już długo. Wojna celna, którą zainaugurował Donald Trump, pośrednio lub bezpośrednio dotknie każdego z nas, w tym także polskie MŚP. Jest bowiem duża grupa firm z tego sektora, dla których eksport stanowi dodatkowy obszar aktywności i przychodów. I choć tylko niewielka ich część wysyła swoje towary za ocean, to jednak taka burzliwa polityka celna mocno wpływa na ogólne nastroje w gospodarce czy wahania walutowe. A niestety w przypadku MŚP mamy do czynienia z większą podatnością na osłabienie i mniejszą zdolnością do aprecjacji. Sądzę, że już w kolejnym pomiarze będą widoczne pierwsze oznaki tego, co obecnie dzieje się w międzynarodowej polityce handlowej.Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Barometr EFL to kwartalny wskaźnik pokazujący, jak firmy z sektora MŚP oceniają swoje perspektywy rozwoju. Odnosi się do ich planów związanych ze wzrostem sprzedaży, wejściem na nowe rynki czy inwestycjami w środki trwałe. Pozwala określić, czy warunki sprzyjają rozwojowi, czy go hamują. Badanie realizowane jest przez firmę Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego i obejmuje reprezentatywną próbę 600 firm z całej Polski. Najnowsza edycja została przeprowadzona w dniach 1–28 marca 2025 roku.

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów