
Import samochodów używanych - marzec 2025
W marcu 2025 roku zarejestrowano w Polsce 86 011 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony, o 1,0% więcej niż rok wcześniej.
Michał Hadyś
2 min
Analizie poddaliśmy udziały rynkowe producentów samochodów osobowych z końca 2010 roku oraz najnowsze, z maja 2020 roku.
Zwycięzcy - poniżej przedstawiamy ranking 10 marek, które w ostatniej dekadzie osiągnęły największy wzrost udziałów rynkowych:
Niekwestionowanym liderem jest Toyota, która aktualnie ma duże szanse przełamać wieloletnie panowanie Skody. Na drugim miejscu znajduje się Dacia. Jej obecność w czołowej dziesiątce rankingu to już właściwie reguła, gównie dzięki bestsellerowemu Dusterowi, najtańszemu SUV-owi oferowanemu w salonach polskim klientom. Warto zwrócić uwagę, że w czołówce znalazły się 4 marki premium, co pokazuje znaczący wzrost popularności tego prestiżowego segmentu w ciągu ostatnich lat. Na koniec 2010 roku wynosił 7,2%, podczas gdy obecnie jest to już 18,3%. Prym w grupie wiedzie Mercedes, sklasyfikowany na trzecim stopniu podium. Zestawienie pokazuje również wysoką pozycję marek Grupy VW – wspomniana Skoda wciąż w pierwszej piątce, tuż za nią należące do segmentu premium Audi, niewiele dalej Volkswagen i Seat. W czołówce wzrostów uplasowała się także koreańska Kia.
Przegrani - poniżej przedstawiamy ranking 10 marek, które w ostatniej dekadzie odnotowały najbardziej drastyczne spadki udziałów rynkowych:
Liderem tego niechlubnego zestawienia jest Fiat, 10 lat temu napędzany sprzedażą Pandy i Punto. Obecnie motorem napędowym marki jest model Tipo, ale jego wolumeny sprzedaży (pomimo wzrostu rynku) są już znacznie niższe. W pierwszej piątce znalazły się trzy marki grupy PSA (Opel, Citroen i Peugeot), a także trzy marki należące do francusko-japońskiego aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi. Obecnie obie grupy są w fazie restrukturyzacji i na polskim rynku radzą sobie poniżej oczekiwań. Dotkliwy spadek w ostatniej dekadzie zaliczył też Ford, który 10 lat temu miał bardzo dobre wyniki dzięki Focusowi i Mondeo, szczególnie chętnie wybieranym przez firmy. Łagodniejsze spadki dotknęły też japońskich producentów – Hondę i Suzuki.
Warto przypomnieć, że w 2010 roku 2-procentowy udział w polskim rynku nowych samochodów osobowych miał Chevrolet, który w między czasie zniknął z oferty.
W marcu 2025 roku zarejestrowano w Polsce 86 011 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony, o 1,0% więcej niż rok wcześniej.
Ten rok będzie należał do chińskich producentów i to oni odnotują najwyższe wzrosty na polskim rynku. Zapraszamy do podsumowania pierwszego kwartału 2025 roku.
Z danych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że liczba zarejestrowanych aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t wzrosła w marcu 2025 roku w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, była również wyższa w stosunku do poprzedniego miesiąca (lutego 2025 r.). Skumulowana liczba rejestracji w 2025 r. jest większa od tej zanotowanej w 2024 r.
Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów