Poradnik UODO to kompleksowy dokument liczący 101 stron, ściśle powiązany z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych. Jego nowa wersja zawiera aktualne interpretacje prawa, orzecznictwo i praktyczne wskazówki, ułatwiające administratorom podejmowanie właściwych decyzji w razie naruszenia danych.
Wytyczne UODO, dotyczące naruszeń danych, mają istotne konsekwencje dla branży assistance samochodowego - zarówno z perspektywy ubezpieczyciela, jak i świadomości klienckiej. W branży assistance liczy się szybki dostęp do danych, ale równie ważna jest ich ochrona – podczas nagłych zdarzeń na drodze informacje o kierowcy czy pojeździe przekazywane są bowiem między ubezpieczycielem a firmami świadczącymi usługi assistance. Te ostatnie, operujące danymi klientów, powinny zatem niezwłocznie zaktualizować swoje procedury, aby były zgodne z nowymi regulacjami. Kluczowe jest choćby szybkie identyfikowanie naruszeń oraz ich zgłaszanie do Prezesa UODO w ciągu 72 godzin, jeśli może to mieć wpływ na prawa i wolności klientów.
Jednocześnie szczególną uwagę należy poświęcić jasnemu zdefiniowaniu, kto w łańcuchu przetwarzania danych - od towarzystw ubezpieczeniowych, przez operatorów assistance - pełni rolę tzw. zaufanego odbiorcy. Taki przegląd przyczyni się do optymalizacji procesu zgłaszania naruszeń, jak również pomoże we właściwej ocenie ryzyka i uniknięciu ewentualnych sankcji regulacyjnychpodkreśla Tomasz Izydorczyk, Inspektor Ochrony Danych w ARC Europe Polska.
Dodaje, że zawarte w Poradniku praktyczne przykłady ułatwiają klasyfikację oraz analizę różnych typów incydentów.