
Park samochodów osobowych na koniec 2024 roku
Z roku na rok przybywa samochodów na polskich drogach. Sprawdzamy, ile aut osobowych było zarejestrowanych na koniec 2024 roku.
Darek Balcerzyk
2 min
Rynek sprzedaży nowych samochodów osobowych należy do firm. Według danych z bazy CEPiK klienci instytucjonalni stanowią bowiem prawie 70% tegorocznych rejestracji (w październiku 2024 roku udział firm osiągnął poziom 66,04%). Statystyka ta jednak nie uwzględnia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą ani spółek cywilnych, które w CEPiK klasyfikowane są w grupie „osób fizycznych”. Ponieważ w grupie osób fizycznych mogą również znaleźć się firmy, rzeczywisty rozkład rejestracji pomiędzy obiema grupami klientów jest jeszcze większy na korzyść klientów firmowych i przekracza 80%.
O ile trudno jest ocenić jak wielki odsetek osób prywatnych korzysta z kredytu (część zakupów samochodów jest finansowana np. z kredytów konsumpcyjnych, co do których z zasady nie wiadomo, na co są przeznaczone), o tyle w przypadku firm zakupy w formie leasingu czy wynajmu długoterminowego stanowią w tym roku prawie 77% rejestracji (versus nieco ponad 23% zakupów dokonanych bezpośrednio przez firmy).
Jak wygląda czołówka firm leasingowych w Polsce? Do końca października 2024 roku najwięcej aut zarejestrowała firma Volkswagen Financial Services Polska – 48,5 tys. rejestracji. Wyprzedziła Toyotę Leasing Polska, która w tym okresie zarejestrowała 33,4 tys. pojazdów. Pierwszą trójkę rankingu zamyka Arval Service Lease Polska z 16,9 tys. rejestracji.
Największy udział samochodów segmentu marek premium zanotowało BMW Financial Services Polska. Sięgnął on blisko 100% (dokładnie 99,97%). Niewiele słabszym wynikiem może pochwalić się Mercedes-Benz Leasing Polska – 99,92%. Podium rankingu zamyka Mleasing, w którego portfolio udział aut premium sięgnął 54,29%.
Największym udziałem samochodów elektrycznych (BEV) w swojej flocie może poszczycić się Santander Consumer Multirent. 19,45% zarejestrowanych przez tę firmę aut to pełne „elektryki”. Na drugim miejscu znalazł się Ayvens Poland – 10,37%, a na trzecim – mLeasing – 7,85%.
Najwięcej „elektryków” zarejestrowała firma Volkswagen Financial Services – 1 293 szt. Tuż za nią uplasował się Arval Service Lease – 1 247 szt., a na trzeciej pozycji, z niewielką stratą do Arvala – mLeasing (1 243 szt.).
Najdroższe pojazdy sprzedała w tym roku firma Mercedes-Benz Leasing Polska. Średnia wartość zarejestrowanych przez nią aut to 357 704 zł. Niewiele niższą ceną (304 937 zł) może pochwalić się drugi w rankingu Vehis Fini. Średnia wartość zarejestrowanych samochodów przez trzecią firmę, BMW Financial Services, wynosi 301 971 zł.
Więcej informacji zawierają załączone wykresy.
Z roku na rok przybywa samochodów na polskich drogach. Sprawdzamy, ile aut osobowych było zarejestrowanych na koniec 2024 roku.
Na podstawie danych pochodzących z CEPiK’u dla samochodów osobowych za pierwsze dwa miesiące 2025 roku, prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych ubezpieczycieli w powiatach, z uwzględnieniem podziału na samochody nowe i importowane.
Korzystając z danych opublikowanych przez stowarzyszenie ACEA sprawdzamy, jaki udział ma Polska w rejestracjach w Europie.
Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów