1. Samar.plSamar.pl
  2. Rynek w liczbach Rynek w liczbach
  3. Firmy leasingowe – kto, co i za ile?
Rynek w liczbach

Firmy leasingowe – kto, co i za ile?

Autor: Darek Balcerzyk

Darek Balcerzyk

2 min

Auta drożeją z miesiąca na miesiąc, coraz trudniej więc uzbierać pełną kwotę potrzebną na zakup wymarzonego samochodu. Stąd rosnąca popularność różnego rodzaju narzędzi finansowych, ułatwiających nabycie bądź użytkowanie pojazdu. Nowe samochody kupowane są, zarówno przez klientów prywatnych, jak i przez firmy, przeważnie w kredycie, leasingu, leasingu konsumenckim czy też w formie wynajmuj długoterminowego. Jak firmy leasingowe odnajdują się na rynku w tym roku?
Zobacz także Park samochodów osobowych na koniec 2024 roku Powiatowa mapa ubezpieczeń - który ubezpieczyciel dominuje? Dane po 20 dniach marca 2025 - szczegółowe wyniki rejestracji

Rynek sprzedaży nowych samochodów osobowych należy do firm. Według danych z bazy CEPiK klienci instytucjonalni stanowią bowiem prawie 70% tegorocznych rejestracji (w październiku 2024 roku udział firm osiągnął poziom 66,04%). Statystyka ta jednak nie uwzględnia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą ani spółek cywilnych, które w CEPiK klasyfikowane są w grupie „osób fizycznych”. Ponieważ w grupie osób fizycznych mogą również znaleźć się firmy, rzeczywisty rozkład rejestracji pomiędzy obiema grupami klientów jest jeszcze większy na korzyść klientów firmowych i przekracza 80%.

O ile trudno jest ocenić jak wielki odsetek osób prywatnych korzysta z kredytu (część zakupów samochodów jest finansowana np. z kredytów konsumpcyjnych, co do których z zasady nie wiadomo, na co są przeznaczone), o tyle w przypadku firm zakupy w formie leasingu czy wynajmu długoterminowego stanowią w tym roku prawie 77% rejestracji (versus nieco ponad 23% zakupów dokonanych bezpośrednio przez firmy).

Jak wygląda czołówka firm leasingowych w Polsce? Do końca października 2024 roku najwięcej aut zarejestrowała firma Volkswagen Financial Services Polska – 48,5 tys. rejestracji. Wyprzedziła Toyotę Leasing Polska, która w tym okresie zarejestrowała 33,4 tys. pojazdów. Pierwszą trójkę rankingu zamyka Arval Service Lease Polska z 16,9 tys. rejestracji.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Największy udział samochodów segmentu marek premium zanotowało BMW Financial Services Polska. Sięgnął on blisko 100% (dokładnie 99,97%). Niewiele słabszym wynikiem może pochwalić się Mercedes-Benz Leasing Polska – 99,92%. Podium rankingu zamyka Mleasing, w którego portfolio udział aut premium sięgnął 54,29%.

Największym udziałem samochodów elektrycznych (BEV) w swojej flocie może poszczycić się Santander Consumer Multirent. 19,45% zarejestrowanych przez tę firmę aut to pełne „elektryki”. Na drugim miejscu znalazł się Ayvens Poland – 10,37%, a na trzecim – mLeasing – 7,85%.

Najwięcej „elektryków” zarejestrowała firma Volkswagen Financial Services – 1 293 szt. Tuż za nią uplasował się Arval Service Lease – 1 247 szt., a na trzeciej pozycji, z niewielką stratą do Arvala – mLeasing (1 243 szt.).

Najdroższe pojazdy sprzedała w tym roku firma Mercedes-Benz Leasing Polska. Średnia wartość zarejestrowanych przez nią aut to 357 704 zł. Niewiele niższą ceną (304 937 zł) może pochwalić się drugi w rankingu Vehis Fini. Średnia wartość zarejestrowanych samochodów przez trzecią firmę, BMW Financial Services, wynosi 301 971 zł.

Więcej informacji zawierają załączone wykresy.

false
false
false
false

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów