1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Unia Europejska i Chiny rozmawiają o minimalnych cenach aut elektrycznych zamiast ceł
Wiadomości

Unia Europejska i Chiny rozmawiają o minimalnych cenach aut elektrycznych zamiast ceł

Autor: Paweł Janas

Paweł Janas

2 min

Bruksela i Pekin rozważają zastąpienie wysokich ceł na chińskie auta elektryczne ustaleniem minimalnych cen. Rozmowy mają rozpocząć się natychmiast.
Zobacz także Analiza wpływu 25 proc. ceł na przemysł motoryzacyjny w USA Trump wstrzymuje cła, ale nie na samochody Wpływ ceł USA na polską motoryzację: konsultacje rządowe o zagrożeniach i strategiach

Unia Europejska i Chiny uzgodniły rozpoczęcie rozmów na temat wprowadzenia minimalnych cen dla chińskich samochodów elektrycznych — poinformował w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej. Rozmowy te mają być alternatywą dla unijnych ceł sięgających nawet 45,3 proc., które Bruksela nałożyła na chińskie pojazdy w ubiegłym roku.

false © Photo by Wu Yi on Unsplash

Według dziennika Handelsblatt, negocjacje już się rozpoczęły. W ciągu ostatnich 24 godzin unijny komisarz ds. handlu Maroš Šefčovič odbył rozmowę z chińskim ministrem handlu Wangiem Wentao. Obie strony zadeklarowały gotowość do rozważenia mechanizmu minimalnych cen.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Chińskie Ministerstwo Handlu potwierdziło, że rozmowy mają rozpocząć się n”atychmiast”. Jednocześnie Šefčovič zaznaczył, że ewentualne ustalenia muszą być równie skuteczne i egzekwowalne jak obecne taryfy celne.

Dotychczas Unia stosowała porozumienia o minimalnych cenach głównie wobec produktów jednorodnych, takich jak surowce. Auta są znacznie bardziej złożone, co utrudnia wprowadzenie jednolitej stawki, która skutecznie przeciwdziałałaby skutkom nieuczciwych subsydiów.

W październiku 2024 r. UE wprowadziła dodatkowe cła: 17,0 proc. na auta BYD, 18,8 proc. na pojazdy Geely oraz 35,3 proc. na samochody SAIC. To stawki doliczane do standardowej 10-procentowej opłaty importowej. Bruksela i Pekin analizują obecnie możliwość zniesienia tych ceł w zamian za porozumienie cenowe.

Dyskusje wpisują się w szerszy kontekst napięć handlowych. Pekin nałożył wcześniej odwetowe cła na francuski koniak, uderzając w marki takie jak Hennessy, Rémy Cointreau czy Pernod Ricard. Konflikt odbił się szerokim echem również w USA, gdzie prezydent Donald Trump prowadzi własną wojnę celną z głównymi partnerami handlowymi, w tym UE i Chinami.

Źródło: Reuters

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów