Ministrowie handlu państw członkowskich Unii Europejskiej spotkali się 7 kwietnia 2025 r., aby przedyskutować dwa kluczowe tematy w obszarze relacji handlowych: stosunki z USA w kontekście nowo nałożonych amerykańskich ceł oraz stan relacji handlowych z Chinami.
W obliczu częściowego wprowadzenia nowych ceł przez Stany Zjednoczone, ministrowie ocenili ich wpływ na gospodarkę UE i omówili potencjalne rozwiązania. Jak podkreślono „Unia Europejska wyraziła głębokie ubolewanie z powodu nowych amerykańskich taryf i pozostaje zaangażowana w dialog, dążąc do wynegocjowania rozwiązania akceptowalnego dla obu stron”.
Dzisiejsze posiedzenie Rady pokazuje, że państwa członkowskie są zjednoczone i zdeterminowane, by bronić interesów zarówno obywateli, jak i przedsiębiorstw. Wspieramy Komisję Europejską, a nasza odpowiedź będzie kierowana cierpliwością i stanowczością. Wszystkie opcje pozostają na stole.Michał Baranowski, podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Rozwoju i Technologii, odpowiedzialny za handel.
Ministrowie omówili również możliwość wprowadzenia proporcjonalnych środków odwetowych, jeśli okaże się to konieczne. W komunikacie po posiedzeniu Rady stwierdzono ponadto, że Komisja i państwa członkowskie będą uważnie oceniać działania podejmowane przez amerykańską administrację, w tym ostatnio ogłoszone 20 proc. cło na produkty z UE. Celem ma być zapewnienie, że „podejście UE pozostanie zrównoważone i skuteczne, chroniąc interesy gospodarcze przy jednoczesnym pozostawieniu otwartych drzwi dla wzajemnie korzystnych rozwiązań”.
Relacje handlowe z Chinami
Podczas spotkania omówiono również obecny stan i perspektywy stosunków handlowych UE-Chiny. Komisarz Šefčovič poinformował ministrów o stanie relacji handlowych z Chinami po swojej wizycie w tym kraju. Zrelacjonował swoje rozmowy z wicepremierem He Lifengiem, ministrem handlu Wang Wentao i ministrem ds. ceł Sun Meijung, które koncentrowały się na tym, jak poprawić i zrównoważyć stosunki handlowe i inwestycyjne między UE a Chinami.
Chiny pozostają kluczowym partnerem handlowym dla UE: są trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE i drugim pod względem handlu towarami. Jednak rosnący deficyt handlowy nadal budzi w Europie obawy. Deficyt ten za 2024 rok osiągnął wartość 304,5 mld euro. W ubiegłym roku chińskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w UE osiągnęły najwyższy poziom z ostatnich pięciu lat i wyniosły 185 mld euro, podczas gdy unijne BIZ w Chinach utrzymały się na stabilnym poziomie 184 mld euro.