1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Dofinansowanie stacji ładowania w 2024 roku
Komentarze ekspertów

Dofinansowanie stacji ładowania w 2024 roku

3 min

Przemysław Szywacz, partner w dziale doradztwa podatkowego, lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce: Zgodnie z planem warunki dofinansowania mają być korzystniejsze niż w dotychczas zrealizowanych naborach ponieważ ma ono pokrywać nawet do 100 proc. wartości inwestycji. Oprócz stacji ładowania, mogą składać się na nią także koszty jej przyłączenia i posadowienia, jak również koszty magazynu energii pod warunkiem magazynowania w nim energii OZE wytworzonej na miejscu i wykorzystania go wyłącznie na potrzeby budowanej/rozbudowywanej stacji ładowania.
Zobacz także Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania Ładowarki firmowe i publiczne Rozwój nowej mobilności w rok po wyborach
false © KPMG

Według danych PSPA i PZPM na początku 2024 roku w Polsce przekroczyliśmy liczbę 6 tysięcy ogólnodostępnych punktów ładowania elektrycznych samochodów osobowych. Jednocześnie Polska, tak jak inne kraje Unii Europejskiej, zobowiązana jest do zapewnienia również odpowiedniej infrastruktury do ładowania elektrycznych samochodów ciężarowych. Środki na ten cel mają zostać udostępnione przedsiębiorcom przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jeszcze w 2024 roku.

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, określone zostały cele ograniczenia emisji dotyczące nowo rejestrowanych samochodów ciężarowych w UE. Mimo, że są to daty znacznie bardziej odległe, a oferta e-ciężarówek jest wciąż bardzo ograniczona, to regulacje wymagają od państw członkowskich zapewnienia w najbliższych latach określonej liczby punktów ładowania. Szczegółowe wymogi w tym zakresie wprowadza Alternative Fuel Infrastructure Regulation (AFIR), które dotyczy także punktów ładowania samochodów osobowych, jak również stacji tankowania wodorem.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Aby zrealizowanie tych celów było możliwe (np. dostępność stref ładowania samochodów ciężarowych przy sieci bazowej TEN-T co 60 km w 2030 r.) NFOŚiGW ogłosił plany uruchomienia naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji w ogólnodostępne punkty ładowania. Obejmują one punkty ładowania zlokalizowane wzdłuż sieci TEN-T (czyli zarówno bezpośrednio przy trasie, jak również w odległości do 3 km od zjazdu) oraz przy centrach logistycznych i terminalach intermodalnych. 

Zgodnie z planem warunki dofinansowania mają być korzystniejsze niż w dotychczas zrealizowanych naborach ponieważ ma ono pokrywać nawet do 100 proc. wartości inwestycji. Oprócz stacji ładowania, mogą składać się na nią także koszty jej przyłączenia i posadowienia, jak również koszty magazynu energii pod warunkiem magazynowania w nim energii OZE wytworzonej na miejscu i wykorzystania go wyłącznie na potrzeby budowanej/rozbudowywanej stacji ładowania. Łączny budżet programu to 2 mld złotych.

W ramach konsultacji zgłoszono szereg uwag, w tym między innymi postulat rozszerzenia miejsc, w których będzie można instalować stacje ładowania objęte dofinansowaniem o bezpieczne parkingi (również objęte wymogami AFIR) czy też rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych o koszty budowy dróg dojazdowych oraz miejsc parkingowych przeznaczonych dla pojazdów ciężarowych. Ostateczny kształt programu poznamy po zakończeniu procedury zatwierdzającej, w którą zaangażowany obecnie jest Europejski Bank Inwestycyjny.

W odróżnieniu od poprzednich programów wsparcia dla infrastruktury ładowania, obecny program będzie miał tryb konkursowy. Parametry takie jak efektywność dofinansowania, termin realizacji oraz efektywność rzeczowa będą mieć wpływ na ocenę wniosku oraz przyznane dofinansowanie. Dlatego, aby zmaksymalizować szanse otrzymania dofinansowania istotne jest, aby już obecnie zweryfikować możliwość aplikowania (w szczególności w zakresie praw do lokalizacji spełniających wymogi naboru) i rozpocząć przygotowania w tym zakresie. 

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#1
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#2
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów