1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Za dużo polityki, za mało gospodarskiego myślenia
Komentarze ekspertów

Za dużo polityki, za mało gospodarskiego myślenia

2 min

Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM SAMAR: Z powodu wyczerpania kwoty przeznaczonej na dofinansowanie w ścieżce leasingowej do samochodów elektrycznych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiesza od 1 września br. do końca roku nabór wniosków. Kontynuowane będą nabory w sprawie dopłat do pojazdów zakupionych za gotówkę oraz sfinansowanych kredytem dla osób indywidualnych i przedsiębiorców.
Zobacz także Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania Trudna droga transportu przyszłości
false © IBRM Samar

Co ta decyzja oznacza dla rynku, który przeżywa obecnie lekki trend spadkowy? To właśnie część leasingowa rynku pozwoliła na ograniczenie spadków obserwowanych po stronie osób fizycznych oraz firm decydujących się na zakupy bezpośrednie. Udział leasingu w rynku wyniósł na koniec lipca niemal 50% i był wyższy w porównaniu z rokiem 2023 o prawie 12 p.proc. W liczbach bezwzględnych firmy leasingowe zarejestrowały o 1230 samochodów więcej niż w roku poprzednim. 

Zapowiedziane czasowe zawieszenie dopłat do końca bieżącego roku przyczyni się do znacznego ograniczenia sprzedaży w tej grupie klientów, co przełoży się na rezultat ostateczny. O ile trend 12-miesięczny utrzymuje wzrost na poziomie ok. 1700 sztuk to końcówka roku nie będzie już tak pozytywna. Tym samym oddala się moment osiągnięcia przez nasz kraj udziału elektryków na poziomie 5%, uznawanym za poziom masowej adopcji.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Można zrozumieć, iż środki przeznaczone w budżecie na "popularyzację" nowego kierunku mobilności są ograniczone, tym bardziej jednak należy je w sposób racjonalny wydatkować, tak aby korzyści dla rynku były jak największe. Ich elastyczna alokacja jest tu wysoce pożądana. Brak analiz w tej materii po stronie rządowej i wysnuwanie odpowiednich, racjonalnie uzasadnionych wniosków jest wyraźnie widoczne. Za dużo polityki, za mało gospodarskiego myślenia. 

Przerzucenie środków z kanału bezpośredniego na leasingowy pozwoliłoby na utrzymanie pozytywnego trendu i zniwelowanie aktualnie obserwowanego, niewielkiego spadku. Obecnie, udział elektryków w rynku (samochodów osobowych i dostawczych) wynosi 3,08% i w porównaniu do poprzedniego roku zmniejszył się on o 0,5 p.proc. 

Jeżeli chcemy rozwijać w Polsce elektromobilność musimy działać z rozwagą. Materia jest trudna z wielu powodów. Oferta jest wciąż ograniczona, ceny aut wysokie, zbyt wysokie biorąc pod uwagę nasze portfele, do tego kwestia infrastruktury, której postrzegany rozwój jest wciąż zbyt wolny, szczególnie w obszarach miejskich. Nie namówimy do zakupu elektryka osoby mieszkającej w bloku, która nie ma dostępu do ładowarki.

Dodatkowo, przedłużający się proces decyzyjny dotyczący projektu "Izera". O ile sama Izera jest w dużym stopniu "produktem politycznym", to możliwość przyciągnięcia przy okazji jej realizacji potencjalnego inwestora, jakim jest firma Geely to już działanie wysoce racjonalne, uzasadnione z punktu widzenia rozwoju branży i gospodarki. Przedłużający się proces decyzyjny może spowodować, iż potencjalny inwestor wycofa się z rozmów i zainwestuje gdzie indziej. 

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku  #1
Przeczytaj

Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku

Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych: Decyzja Białego Domu o wprowadzeniu ceł to kolejne poważne wyzwanie dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, w tym także dla polskich dostawców części i podzespołów. Skutki tej decyzji oznaczają nie tylko trudności dla producentów samochodów, ale również realne zagrożenie dla całego łańcucha dostaw. Polska, będąca istotnym ogniwem tej branży, może doświadczyć tych zmian w sposób szczególnie dotkliwy.

Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania#2
Przeczytaj

Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego: Transformacja motoryzacji kosztuje producentów gigantyczne pieniądze. Decyzje polityczne często się zmieniają, a my już zainwestowaliśmy ogromne środki w przejście na zeroemisyjność. Potrzebujemy stabilności i wsparcia, aby ta inwestycja się zwróciła i przyczyniła do sukcesu europejskiej motoryzacji w globalnej konkurencji.

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów