1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Cła na chińskie auta uderzą w europejskich producentów?
Wiadomości

Cła na chińskie auta uderzą w europejskich producentów?

2 min

Od 5 lipca w Unii Europejskiej naliczane są tzw. tymczasowe cła wyrównawcze na przywóz do Unii Europejskiej samochodów elektrycznych z Chin. Ta decyzja unijnych władz może się jednak paradoksalnie obrócić przeciw europejskim firmom motoryzacyjnym. .
Zobacz także Wayne Griffiths żegna się z firmą SEAT Zmiany w akcyzie od 1 kwietnia - nowe możliwości dla branży motoryzacyjnej Bangkok International Motor Show – ofensywa chińskiej motoryzacji
false © Photo by Mika Baumeister on Unsplash

Tego zdania jest m.in. niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA). Przedstawiciele tej organizacji zwracają uwagę, że cła antysubsydyjne dotkną nie tylko chińskich producentów, ale również europejskie przedsiębiorstwa i ich spółki joint venture.

Duża część importu pojazdów z Chin do UE pochodzi bowiem od producentów europejskich i amerykańskich. Przedstawiciele VDA podkreślają, że współpraca i produkcja europejskich producentów w Chinach stanowi ważny element transformacji i konkurencyjności w Europie. 

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Organizacja zwraca uwagę, że Unia Europejska zawsze czerpała korzyści ze swojej otwartości w handlu międzynarodowym. Szczególnie Niemcy mają znaczną nadwyżkę w handlu motoryzacyjnym z Chinami: w 2023 r. z Niemiec do Chin wyeksportowano samochody o wartości 15,1 mld euro.

Import samochodów osobowych był wart 4,0 mld euro. W 2023 r. dostawcy branży motoryzacyjnej wyeksportowali do Chin części o wartości 11,2 mld euro, natomiast z Chin zaimportowano części o wartości 2,8 mld euro. Chiny są zatem największym rynkiem dla eksportu od dostawców produkujących w Niemczech.

Dlatego VDA alarmuje: ryzyko eskalacji konfliktu handlowego jest realne, a wprowadzenie ceł antysubsydyjnych doprowadzi do działań obronnych i odwetowych oraz stwarza realne ryzyko eskalacji konfliktu handlowego z Chinami. – Trudno się z tym nie zgodzić – puentuje Rafał Orłowski, ekspert branży motoryzacyjnej, partner w firmie AutomotiveSuppliers. pl

Przypomnijmy. Dziewięć miesięcy po wszczęciu z urzędu dochodzenia dotyczącego subsydiowania przez władze Chin produkcji aut elektrycznych, Komisja Europejska nałożyła tzw. tymczasowe cła wyrównawcze na import takich pojazdów z Kraju Środka. Jak tłumaczą unijni urzędnicy, na podstawie przeprowadzonego dochodzenia Komisja stwierdziła, że łańcuch wartości samochodów na baterie (BEV) w Chinach korzysta z nieuczciwego subsydiowania, co zagraża unijnym producentom.

Cła tymczasowe będą obowiązywać od 5 lipca 2024 r., przez maksymalnie cztery miesiące. W tym czasie, w drodze głosowania państw członkowskich UE, musi zostać podjęta decyzja w sprawie ostatecznych ceł. Po przyjęciu tej decyzji cła stałyby się obligatoryjne na okres pięciu lat.

Paweł Janas 

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów