1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Kiedy TK podejmie decyzję w sprawie zakazu rejestracji spalinówek?
Wiadomości

Kiedy TK podejmie decyzję w sprawie zakazu rejestracji spalinówek?

2 min

W Trybunale Konstytucyjnym leżą już dwa wnioski dotyczące sprawdzenia zgodności z Konstytucją, wprowadzonego przez UE, zakazu rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku. Czy instytucja kierowana przez Julię Przyłębską rozpoczęła już postępowanie?
Zobacz także Spadek rejestracji nowych aut w UE, ale elektryki rosną w siłę Toyota stawia na różnorodność napędów – nowe modele i technologie Europa ogranicza emisje CO2 dzięki elektrykom, ale lotnictwo niweluje postęp
false © Tingey Injury Law Firm on Unsplash

Do biura prasowego Trybunału Konstytucyjnego redakcja IBRM Samar przesłała maila z pytaniem w tej kwestii. - Sprawa o sygnaturze K 11/24 jest w toku postępowania merytorycznego. Przewodniczący składu orzekającego wyznaczy termin rozprawy, jeżeli decyzję taką podejmie skład orzekający, który w sposób niezawisły i niezależny od innych organów i podmiotów, w wyniku analizy dokumentów dotyczących sprawy, w tym pisemnych stanowisk uczestników postępowania, dojdzie do wniosku, że zebrany w postępowaniu materiał dowodowy jest wystarczający do wydania orzeczenia – poinformowała nas Obsługa Medialna Trybunału Konstytucyjnego. - Informacje o wyznaczonych terminach rozpraw zamieszczane są po poinformowaniu uczestników postępowania na stronie internetowej Trybunału, www.trybunal.gov.pl, która stanowi Biuletyn Informacji Publicznej, w zakładkach: Postępowanie i Orzeczenia, wokanda – dodano enigmatycznie. 

Co ciekawe, w swojej odpowiedzi TK odnosi się tylko do wniosku złożonego do Trybunału 12 marca 2024 roku przez grupę posłów PiS. Na stronie TK, w zakładce „Sprawy w Trybunale”, pod nr 11/24 widnieje ich zgłoszenie dotyczące zbadania zgodności z polską Konstytucją unijnego rozporządzenia z 19 kwietnia 2023 roku, dotyczącego wprowadzenia zakazu rejestrowania od 1 stycznia 2035 roku na terenie UE nowych aut spalinowych. Wnioskodawców określono jako grupę posłów na Sejm RP X kadencji, reprezentowanych przez: Marcina Warchoła i Michała Wójcika, posłów wybranych do Sejmu z list PiS, a zarazem członków Suwerennej Polski, której szefem jest Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i były Prokurator Generalny w poprzednim rządzie.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

W odpowiedzi od Trybunału nie ma natomiast ani słowa na temat podjęcia jakiejkolwiek decyzji w sprawie wniosku, jaki skierował on do TK jeszcze w październiku ubiegłego roku. - Unia Europejska razem z tworzącym się nowym rządem chce odebrać Polakom wolność decydowania, jakimi samochodami będą jeździć. To ograniczy swobodę poruszania się i negatywnie wpłynie na status materialny Polaków – grzmiał wtedy szef Suwerennej Polski. 

Warto też przypomnieć, że do tej pory nowy Prokurator Generalny nie podjął decyzji o wycofaniu z TK wspomnianego ubiegłorocznego wniosku (lub jego utrzymaniu). Pojawienie się wspomnianego wniosku poselskiego może jednak skomplikować podjęcie decyzji przez obecnego PG. - TK nadał bieg temu wnioskowi co oznacza, że nawet w przypadku cofnięcia wniosku przez PG, Trybunał będzie miał podstawę do dalszego zajmowania się kwestią konstytucyjności regulacji kwestionowanych w sprawie K 17/23 – informowała nas wcześniej rzeczniczka Prokuratora Generalnego.

Paweł Janas

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów