1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Quady i skutery śnieżne pod lupą. Ministerstwo studzi nadzieje Podhala
Wiadomości

Quady i skutery śnieżne pod lupą. Ministerstwo studzi nadzieje Podhala

Autor: Paweł Janas

Paweł Janas

2 min

Mimo licznych skarg mieszkańców i apeli samorządów, Ministerstwo Infrastruktury nie planuje istotnych zmian prawnych dotyczących poruszania się pojazdów terenowych poza drogami publicznymi. Problem niszczenia terenów przez quady i skutery śnieżne nadal pozostaje nierozwiązany.
Zobacz także Spadek rejestracji nowych aut w UE, ale elektryki rosną w siłę Volvo. Rekordowa sprzedaż w 2024 roku Rekordowy wzrost rejestracji i zainteresowania historią pojazdów z Chin

Mieszkańcy Podhala, szczególnie gminy Kościelisko i rejonu Pasma Gubałowskiego, od lat walczą z niekontrolowanym ruchem quadów i skuterów śnieżnych. Ich przejazdy prowadzą do dewastacji prywatnych gruntów i terenów przyrodniczo cennych, generują hałas, a także powodują konflikty społeczne. W odpowiedzi na te problemy posłanka Barbara Bartuś (PiS) skierowała do ministra infrastruktury interpelację, postulując m.in. obowiązkową rejestrację takich pojazdów, wyposażenie ich w GPS oraz zwiększenie kompetencji straży gminnych.

false © Photo by Joe Nericon Unsplash

W odpowiedzi na interpelację wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec wyjaśnił, że kompetencje resortu ograniczają się do regulacji związanych z dopuszczeniem pojazdów do ruchu drogowego. Zgodnie z obowiązującym prawem, czterokołowce kwalifikujące się jako pojazdy samochodowe podlegają obowiązkowi rejestracji – nawet jeśli nie są użytkowane na drogach publicznych. Jednak wiele quadów sportowych i rekreacyjnych nie spełnia wymogów technicznych i nie może zostać dopuszczonych do ruchu, przez co nie obejmuje ich obowiązek rejestracji.

false © Photo Appic on Unsplash

Wiceminister zaznaczył również, że skutery śnieżne nie są przeznaczone do użytku na drogach publicznych, dlatego nie podlegają procedurze rejestracji, z wyjątkiem modeli wykorzystywanych przez służby specjalne. Co więcej, ani krajowe, ani unijne przepisy nie przewidują obowiązku wyposażania pojazdów w systemy GPS – jest to decyzja pozostawiona właścicielom.

false © Skuter śnieżny_Photo by Zab Consulting on Unsplash

Choć resort przypomina o sankcjach za niedopełnienie obowiązku rejestracji w przypadkach, gdzie jest ona wymagana, nie zapowiada żadnych zmian ustawowych umożliwiających skuteczniejsze działania wobec użytkowników pojazdów niszczących środowisko. Tymczasem lokalne społeczności nadal pozostają bez realnych narzędzi do walki z problemem, który nie tylko szkodzi naturze, ale i turystycznej atrakcyjności regionu.

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów