1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Koniec z bezkarnością kierowców w UE – nowe zasady odbierania prawa jazdy
Wiadomości

Koniec z bezkarnością kierowców w UE – nowe zasady odbierania prawa jazdy

Autor: Paweł Janas

Paweł Janas

2 min

Unia Europejska zaostrza przepisy dla piratów drogowych. Kierowcy, którzy popełnią poważne wykroczenia drogowe za granicą, nie unikną już konsekwencji. Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania zakazów prowadzenia pojazdów w całej Wspólnocie.
Zobacz także Stan polskich flot: młode pojazdy, rosnące koszty i przyszłość alternatywnych napędów Liczba ofiar wypadków drogowych w UE spada, ale postępy są zbyt wolne Komisja Europejska z nowym planem dla branży motoryzacyjnej: reakcja dealerów

Obecnie państwo członkowskie, w którym doszło do wykroczenia, może zakazać kierowcy jazdy tylko na swoim terytorium. Jeśli jednak prawo jazdy zostało wydane w innym kraju UE, to tylko ten kraj może nałożyć zakaz obowiązujący w całej Unii. W praktyce oznaczało to, że kierowcy tracili uprawnienia jedynie w państwie, gdzie popełnili wykroczenie, ale nadal mogli prowadzić pojazdy w pozostałych krajach UE.

false © Dario Daniel Silva on Unsplash

Nowe przepisy to zmienią. Państwo, w którym doszło do naruszenia przepisów, będzie musiało poinformować kraj, który wydał prawo jazdy, o zakazie prowadzenia pojazdów. Ten z kolei zostanie zobowiązany do nałożenia podobnej sankcji na swoim terytorium, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Za jakie wykroczenia grozi utrata prawa jazdy w całej UE?

Nowe regulacje obejmą najpoważniejsze naruszenia przepisów, takie jak:

  • znaczne przekroczenie prędkości,
  • spowodowanie wypadku skutkującego śmiercią lub ciężkimi obrażeniami.

Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów wynosi co najmniej trzy miesiące i kierowca wyczerpał wszystkie możliwości odwoławcze, państwo, w którym doszło do wykroczenia, przekaże informację do kraju wydającego prawo jazdy za pośrednictwem unijnej sieci RESPER. W ciągu 20 dni roboczych kierowca zostanie poinformowany o możliwej utracie uprawnień. W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy naruszono jego prawo do obrony, kraj wydający prawo jazdy może odmówić wykonania zakazu.

Kolejne kroki

Porozumienie musi teraz zostać zatwierdzone przez ambasadorów państw członkowskich w Radzie UE (Coreper) oraz Parlament Europejski. Po ostatecznych korektach prawnych i językowych nowe przepisy zostaną formalnie przyjęte.

Zmiana przepisów to element szerszej strategii poprawy bezpieczeństwa drogowego w UE. W 2019 r. aż 40% wykroczeń drogowych popełnionych przez zagranicznych kierowców pozostawało bezkarne. Nowe regulacje mają temu zapobiec.

Źródło: Komisja Europejska

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów