1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Volkswagen Poznań mimo rekordu produkcji zapowiada cięcia
Wiadomości

Volkswagen Poznań mimo rekordu produkcji zapowiada cięcia

Autor: Piotr Mieszkowski

Piotr Mieszkowski

3 min

W 2024 roku z fabryk Volkswagen Poznań wyjechało blisko 275 tys. samochodów, co jest prawdziwym rekordem w ponad 30 letniej historii. Mimo rekordu spółka zapowiada konsekwentną redukcję kosztów w celu zachowania konkurencyjności oraz dla stabilnych perspektyw na przyszłość.
Zobacz także KIA aktualizuje strategię biznesową do 2030 roku Wpływ ceł USA na polską motoryzację: konsultacje rządowe o zagrożeniach i strategiach Cła uderzają w „Wielką Trójkę" z Detroit

W ubiegłym roku produkcja aut użytkowych w Antoninku i Wrześni ponownie wzrosła – w 2023 roku taśmy fabryk opuściło 250 tys. samochodów, a w 2024 roku 275 tys., co oznacza wzrost rok do roku o 25 tys. Największe wzrosty spółka Volkswagen Poznań odnotowała w przypadku modelu Caddy, który w ub.r. wyprodukowany został w liczbie 114 tys. sztuk, czyli o 30 proc. więcej, niż w 2023 roku (86,5 tys.). Sporym zainteresowaniem cieszy się Caddy z hybrydowym napędem typu plug-in (PHEV) opartym na silniku benzynowym 1.5 o łącznej mocy systemowej 150 KM.

Najlepszy roczny wynik w historii odnotował zakład we Wrześni, z którego w 2024 roku wyjechało 103 tys. samochodów. W czerwcu ub.r. do produkcji trafił odświeżony i zmodernizowany Crafter. W 2024 roku wyprodukowano 75 tys. różnych wersji Craftera, w tym kempingowej wersji Grand California, zaś pozostały wolumen przypadł bliźniaczemu pojazdowi MAN TGE.

Z ogromną satysfakcją i dumą patrzymy na nasze zeszłoroczne osiągnięcia produkcyjne. Szczególnie cieszy nas fakt, że produkcja aut w naszym zakładzie odbywa się w sposób zrównoważony, z największą troską o środowisko. W zeszłym roku po raz pierwszy udało nam się osiągnąć niezależność energetyczną, dzięki naszej przyzakładowej farmie fotowoltaicznej. Dodatkowo, od 2018 roku zmniejszyliśmy zużycie wody o 45% na każdy wyprodukowany we Wrześni samochód, co jeszcze wyraźniej podkreśla nasze zaangażowanie w ochronę zasobów naturalnychdr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu we Wrześni

Dobre wyniki odnotowała też Odlewnia mieszcząca się na poznańskiej Wildzie, gdzie produkowane są podzespoły do aut różnych marek grupy Volkswagena, w tym m.in. do wszystkich modeli z rodziny ID. W 2024 roku Odlewnia wyprodukowała ponad 4,3 mln komponentów, czyli o ok. 300 tys. więcej, niż dwa lata wcześniej. Wpływ na ten wzrost miał fakt, że samych głowic cylindrowych powstało tam w ub. r. ponad 2 mln. Ponadto w Odlewni powstawały obudowy przekładni silnika elektrycznego i obudowy przekładni kierowniczych oraz wsporniki przedniej osi zawieszenia. W 2024 roku liczba komponentów stworzonych od początku działalności Odlewni przekroczyła 100 mln.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Według Stefanie Hegels, prezes zarządu i dyrektor Zakładu Caddy w Poznaniu, konkurencyjna presja wymusza na producentach samochodów podejmowanie zwiększonych wysiłków.

Widzimy zmniejszające się zapotrzebowanie rynku, które doprowadzi do zmniejszenia wielkości produkcji w nadchodzących latach, zwłaszcza w zakładzie w Poznaniu. W związku z tym kluczowe będzie, aby wszystkie strony, w tym strona społeczna, ściśle ze sobą współpracowały i rozumiały sytuację, w jakiej się znajdujemy. Fundamentem tych zmian będą oczywiście nasi pracownicy. Ich otwartość na nowe umiejętności, przekwalifikowanie i elastyczność będą miały ogromne znaczenie w procesie transformacji naszych zakładów. Jednym z pozytywnych trendów, które już obserwujemy, jest wzrost znaczenia i zatrudnienia w centrach kompetencyjnych. Dobrym tego przykładem jest Dział Rozwoju, w którym w najbliższych latach chcemy zwiększyć liczbę pracowników z obecnych 130 do ponad 200Stefanie Hegels, prezes zarządu i dyrektor Zakładu Caddy w Poznaniu




Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów