1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Ford Pro. Zabudowy samochodów dostawczych
Wiadomości

Ford Pro. Zabudowy samochodów dostawczych

Autor: Tomasz Kamiński

Tomasz Kamiński

5 min

Samochody dostawcze to nie tylko furgony, które najczęściej widujemy na ulicach. To także specjalne wersje wykonywane na bazie modeli przygotowanych przez fabrykę konkretnej marki. W przypadku Forda zabudowy tego typu realizowane są przez Ford Pro w ramach programu Ford Pro Convector.
Zobacz także Norma Euro 6e-bis: koniec ery hybryd ładowanych z gniazdka? Przy hotelach Accor powstaną szybkie stacje ładowania 2 miliardy złotych na rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce
false

Ford ma bogatą gamę dostawczych modeli różnej wielkości – Ford Tourneo, Ford Transit, a także pikap Ford Ranger. Na samar.pl podaliśmy już wcześniej, że to Ford sprzedał w Polsce najwięcej dostawczych modeli w okresie styczeń-luty 2025 roku.

Sprzedaż aut dostawczych styczeń-luty 2025 rok (top 5)

1. Ford – 1768 szt.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

2. Toyota – 1536 szt.

3. Renault – 1441 szt.

4. Volkswagen – 1201 szt.

5. Fiat – 940 szt.

Dostawcze Fordy to nie tylko seryjne modele, lecz także oferowane w ramach Ford Pro pojazdy ze specjalnymi zabudowami. Tego typu projekty realizowane są zgodnie z życzeniem konkretnego klienta w ramach programu Ford Pro Convertor.

Ford Pro Convertor – co to takiego?

false

Ford Pro Convertor to program realizowany przez specjalne firmy zabudowujące. Są one zintegrowane z siecią dealerów Forda i spełniają standardy przewidziane przez Ford Pro.

Wszelkie zmiany wykonywane w seryjnych samochodach w ramach programu Ford Pro Convertor muszą być zgodne z wytycznymi Forda. Podręcznik dotyczący wyposażenia, czy montażu zawiera m.in.: strefy wierceń i dedykowane punkty mocowania poszczególnych części, a także możliwości podłączenia wiązek elektrycznych.

false

Tym samym zbudowane pojazdy maja technikę zgodną z wymogami technicznymi, także tymi dotyczącymi bezpieczeństwa nałożonymi przez Forda. Co za tym idzie okres gwarancji jest zgodny z ochroną przewidzianą przez Forda na seryjne samochody.

Niezwykle istotne są również odpowiednie procedury obsługi klienta oraz kontrola procesów i jakość na każdym etapie produkcji. Wymagamy również stosowania odpowiednich zasad ochrony środowiska i recyklingu. Ponadto oczekujemy, że przestrzegane będą wszystkie obowiązujące przepisy w zakresie bezpieczeństwa i kontroli emisji. Klient musi mieć też możliwość serwisowania zabudowy oraz mieć dostęp do części zamiennych.Piotr Nowosadzki, Kierownik ds. zabudów samochodów dostawczych Ford Polska

W ramach programu Ford Pro Convertor działają w naszym kraju takie firmy, jak: FC Auto System, Auto-Boss, Auto-Galeria, Blyss PL, MobilCar, Carpol, DS Germaz, MR Auto, Modul System i ITS System. Nie jest to jednak zamknięta lista, bowiem przedstawiciele Forda zapowiadają, że jeszcze w tym roku do Ford Pro Convertor mają dołączyć kolejne przedsiębiorstwa.

Ford Pro – rodzaje zabudów

W ramach Ford Pro klienci mogą zamówić niemal każdy rodzaj zabudowy. Niedawno na samar.pl komunikowaliśmy o Fordach Transitach wykonanych przez firmę FC Auto System z Częstochowy dla Straży Granicznej.

false © Ford

Poza tym firmy zabudowujące działające w ramach Ford Pro wykonują inne pojazdy uprzywilejowane: karetki, radiowozy czy pojazdy dla straży pożarnej. W ofercie nie brakuje również pojazdów do przewozu osób – minibusów czy autobusów szkolnych.

false © Ford

W ofercie nie brakuje także pojazdów budowlanych. Są nimi m.in.: otwarte skrzynie, wywrotki, podnośniki koszowe czy żurawie. Kolejna kategoria to Fordy przewidziane do transportu i dystrybucji towarów różnego rodzaju. W tym przypadku można zamówić: zabudowę kontenerową suchą bądź chłodniczą, izotermy, plandeki oraz pojazdy do transportu samochodów.

false

Ford Pro to także dostawczaki z zabudową warsztatową wyposażone w specjalistyczny sprzęt i regały odpowiednie do potrzeb zamawiającego. Na bazie poszczególnych modeli Fordów budowane są także kampery.

false

Ważną częścią działalności firm zabudowujących realizujących projekty zgodnie z programem Ford Pro Convertor jest przystosowywanie seryjnych modeli Fordów dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu można przewozić osoby niepełnosprawne w wózkach inwalidzkich, które są unieruchamiane za pomocą specjalnych zaczepów na pokładzie samochodu. Ponadto dokonuje się stosownych przeróbek auta w taki sposób, żeby osoba z niesprawnością dolnych kończyn mogła sama prowadzić samochód (montaż ręcznego gazu i hamulca).

false

Ford Pro – takie samochody można modyfikować

Najmniejszym modelem wykorzystywanym do zabudowy jest Ford Transit Courier Van. Ładowność samochodu wynosi 677-854 kg, a pojemność części ładunkowej to 2,9 m3. Autem można transportować dwie europalety.

false

Ford Transit Connect dostępny jest z dwoma rozstawami osi do wyboru, a maksymalna pojemność części ładunkowej to 3,7 m3 (w wersji z dłuższym rozstawem osi). Maksymalna ładowność pojazdu to 792 kg, a przyczepa może ważyć do 1500 kg.

Kolejny w ofercie jest Ford Custom Van, który podobnie, jak Ford Transit Connect występuje z dwoma rozstawami osi. W tym przypadku część ładunkowa ma pojemność do 6,8 m3. Pojazdem można holować przyczepy o masie dochodzącej do 2800 kg.

false

Ford Transit to największy model wykorzystywany w ramach Ford Pro. Ten wszechstronny model dostępny jest z napędem na przód, na tylne koła bądź jako 4x4. Jako Van pojazd występuje z długościami nadwozia od L2 do L4 i z dwiema wersjami wysokości.

W tej postaci przestrzeń ładunkowa ma maksymalną objętość 15,1 m3. Ponadto Ford Transit dostępny jest jako podwozie do zabudowy, a wówczas do wyboru są cztery długości – od L2 do L5.

Ford Pro to także pikap Ford Ranger

Jak już pisaliśmy Ford Ranger był w 2024 roku liderem wśród pikapów w Polsce. Auto wybrało 1963 kierowców. Samochód dostępny z trzema wersjami kabin (pojedynczą, półtorej, podwójną), to kolejny model, który służy do modyfikacji w ramach Ford Pro.

false

Ford Ranger występuje m.in. jako hybryda plug-in o mocy 281 KM. Na pokładzie tej wersji znalazła się bateria o pojemności 11,8 kWh, a maksymalny zasięg na prądzie to 43 km. Samochód ma ładowność do 1000 kg, a maksymalna masa przyczepy wynosi 3500 kg. Jako hybryda plug-in występuje także Ford Transit Custom.

Ford Pro to także samochody w pełni elektryczne. Ford E-Transit Courier ma silnik o mocy 136 KM, a akumulator można ładować na punkcie o mocy 11 kW lub 100 kW.

Ford E-Transit Custom ma zasięg do 325 km, a Ford E-Transit do 394 km. Taki dystans można uzyskać w przypadku auta z akumulatorem o pojemności 89 kWh, ale w ofercie jest jeszcze wersja z baterią o pojemności 68 kWh.

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null© Ford
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów