Sprzedaż aut dostawczych styczeń-luty 2025 rok (top 5)
1. Ford – 1768 szt.
2. Toyota – 1536 szt.
3. Renault – 1441 szt.
4. Volkswagen – 1201 szt.
5. Fiat – 940 szt.
Dostawcze Fordy to nie tylko seryjne modele, lecz także oferowane w ramach Ford Pro pojazdy ze specjalnymi zabudowami. Tego typu projekty realizowane są zgodnie z życzeniem konkretnego klienta w ramach programu Ford Pro Convertor.
Ford Pro Convertor – co to takiego?
false
Ford Pro Convertor to program realizowany przez specjalne firmy zabudowujące. Są one zintegrowane z siecią dealerów Forda i spełniają standardy przewidziane przez Ford Pro.
Wszelkie zmiany wykonywane w seryjnych samochodach w ramach programu Ford Pro Convertor muszą być zgodne z wytycznymi Forda. Podręcznik dotyczący wyposażenia, czy montażu zawiera m.in.: strefy wierceń i dedykowane punkty mocowania poszczególnych części, a także możliwości podłączenia wiązek elektrycznych.
false
Tym samym zbudowane pojazdy maja technikę zgodną z wymogami technicznymi, także tymi dotyczącymi bezpieczeństwa nałożonymi przez Forda. Co za tym idzie okres gwarancji jest zgodny z ochroną przewidzianą przez Forda na seryjne samochody.
Niezwykle istotne są również odpowiednie procedury obsługi klienta oraz kontrola procesów i jakość na każdym etapie produkcji. Wymagamy również stosowania odpowiednich zasad ochrony środowiska i recyklingu. Ponadto oczekujemy, że przestrzegane będą wszystkie obowiązujące przepisy w zakresie bezpieczeństwa i kontroli emisji. Klient musi mieć też możliwość serwisowania zabudowy oraz mieć dostęp do części zamiennych.Piotr Nowosadzki, Kierownik ds. zabudów samochodów dostawczych Ford Polska
W ramach programu Ford Pro Convertor działają w naszym kraju takie firmy, jak: FC Auto System, Auto-Boss, Auto-Galeria, Blyss PL, MobilCar, Carpol, DS Germaz, MR Auto, Modul System i ITS System. Nie jest to jednak zamknięta lista, bowiem przedstawiciele Forda zapowiadają, że jeszcze w tym roku do Ford Pro Convertor mają dołączyć kolejne przedsiębiorstwa.
Poza tym firmy zabudowujące działające w ramach Ford Pro wykonują inne pojazdy uprzywilejowane: karetki, radiowozy czy pojazdy dla straży pożarnej. W ofercie nie brakuje również pojazdów do przewozu osób – minibusów czy autobusów szkolnych.
W ofercie nie brakuje także pojazdów budowlanych. Są nimi m.in.: otwarte skrzynie, wywrotki, podnośniki koszowe czy żurawie. Kolejna kategoria to Fordy przewidziane do transportu i dystrybucji towarów różnego rodzaju. W tym przypadku można zamówić: zabudowę kontenerową suchą bądź chłodniczą, izotermy, plandeki oraz pojazdy do transportu samochodów.
false
Ford Pro to także dostawczaki z zabudową warsztatową wyposażone w specjalistyczny sprzęt i regały odpowiednie do potrzeb zamawiającego. Na bazie poszczególnych modeli Fordów budowane są także kampery.
false
Ważną częścią działalności firm zabudowujących realizujących projekty zgodnie z programem Ford Pro Convertor jest przystosowywanie seryjnych modeli Fordów dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu można przewozić osoby niepełnosprawne w wózkach inwalidzkich, które są unieruchamiane za pomocą specjalnych zaczepów na pokładzie samochodu. Ponadto dokonuje się stosownych przeróbek auta w taki sposób, żeby osoba z niesprawnością dolnych kończyn mogła sama prowadzić samochód (montaż ręcznego gazu i hamulca).
false
Ford Pro – takie samochody można modyfikować
Najmniejszym modelem wykorzystywanym do zabudowy jest Ford Transit Courier Van. Ładowność samochodu wynosi 677-854 kg, a pojemność części ładunkowej to 2,9 m3. Autem można transportować dwie europalety.
false
Ford Transit Connect dostępny jest z dwoma rozstawami osi do wyboru, a maksymalna pojemność części ładunkowej to 3,7 m3 (w wersji z dłuższym rozstawem osi). Maksymalna ładowność pojazdu to 792 kg, a przyczepa może ważyć do 1500 kg.
Kolejny w ofercie jest Ford Custom Van, który podobnie, jak Ford Transit Connect występuje z dwoma rozstawami osi. W tym przypadku część ładunkowa ma pojemność do 6,8 m3. Pojazdem można holować przyczepy o masie dochodzącej do 2800 kg.
false
Ford Transit to największy model wykorzystywany w ramach Ford Pro. Ten wszechstronny model dostępny jest z napędem na przód, na tylne koła bądź jako 4x4. Jako Van pojazd występuje z długościami nadwozia od L2 do L4 i z dwiema wersjami wysokości.
W tej postaci przestrzeń ładunkowa ma maksymalną objętość 15,1 m3. Ponadto Ford Transit dostępny jest jako podwozie do zabudowy, a wówczas do wyboru są cztery długości – od L2 do L5.
Ford Ranger występuje m.in. jako hybryda plug-in o mocy 281 KM. Na pokładzie tej wersji znalazła się bateria o pojemności 11,8 kWh, a maksymalny zasięg na prądzie to 43 km. Samochód ma ładowność do 1000 kg, a maksymalna masa przyczepy wynosi 3500 kg. Jako hybryda plug-in występuje także Ford Transit Custom.
Ford Pro to także samochody w pełni elektryczne. Ford E-Transit Courier ma silnik o mocy 136 KM, a akumulator można ładować na punkcie o mocy 11 kW lub 100 kW.
Ford E-Transit Custom ma zasięg do 325 km, a Ford E-Transit do 394 km. Taki dystans można uzyskać w przypadku auta z akumulatorem o pojemności 89 kWh, ale w ofercie jest jeszcze wersja z baterią o pojemności 68 kWh.