1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Uważaj, gdzie parkujesz służbowy samochód
Komentarze ekspertów

Uważaj, gdzie parkujesz służbowy samochód

1 min

Jerzy Martini, partner, doradca podatkowy, Martini i Wspólnicy: Pozostawienie samochodu w garażu czy pod domem pracownika nie oznacza automatycznie, że jest on wykorzystywany do celów prywatnych. Dotyczy to zwłaszcza przedstawicieli handlowych, którzy pracują „w terenie”. Jeśli taki przedstawiciel handlowy jeździ wyłącznie z domu do klientów, to nie ma w tym miejscu żadnego wykorzystania do celów prywatnych.
Zobacz także Trudna droga transportu przyszłości Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia Konsekwencje nieznajomości umów dystrybucyjnych
false © Martini Tax

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2024 r. o sygn. 0112-KDIL1-3.4012.520.2023.2.AKS stwierdził, że jeżeli pracownik zostawi służbowy samochód w swoim garażu lub zaparkuje auto przed domem, to pracodawca nie ma możliwości odliczenia 100 proc. VAT od takiego pojazdu. Zdaniem KIS, w takim przypadku podatnik nie może bowiem zapewnić, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Trudno się zgodzić ze stanowiskiem przedstawionym w powyższej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Pozostawienie samochodu w garażu czy pod domem pracownika nie oznacza automatycznie, że jest on wykorzystywany do celów prywatnych.

Dotyczy to zwłaszcza przedstawicieli handlowych, którzy pracują „w terenie”. Jeśli taki przedstawiciel handlowy jeździ wyłącznie z domu do klientów, to nie ma w tym miejscu żadnego wykorzystania do celów prywatnych. Sytuacja taka może być udokumentowana np. dzięki zapisom w urządzeniach wykorzystujących GPS. 

Zdarza się też, że przedsiębiorca nie dysponuje parkingiem dla samochodów służbowych. W przypadku osób pracujących w terenie jest to dodatkowy argument podkreślający brak wykorzystania samochodu do celów prywatnych. 

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#1
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#2
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów