1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Zmiany podatkowe 2025: od podatku minimalnego po odroczony KSeF
Komentarze ekspertów

Zmiany podatkowe 2025: od podatku minimalnego po odroczony KSeF

2 min

Jerzy Martini, partner, doradca podatkowy, Martini i Wspólnicy: Rok 2025 to również rok, w którym weszły w życie przepisy o podatku minimalnym, a w zasadzie dwóch podatkach minimalnych. Dla branży motoryzacyjnej, w szczególności dla dealerów, istotny jest ten, który dotyczy podatników ponoszących stratę lub mających rentowność poniżej 2 proc. Biorąc pod uwagę niewielką marżę, ryzyko opodatkowania tym podatkiem wśród dealerów jest rzeczywiste.
Zobacz także Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia Podatkowe bariery dla badań i produkcji motoryzacyjnej Podatkowe i prawne wyzwania na 2025 rok
false © Martini Tax

Rok 2024 miał być rokiem KSeF (Krajowy System eFaktur). Podatnicy w większości podjęli działania zmierzające do wdrożenia KSeF w swoich biznesach, ponosząc nieraz wysokie nakłady finansowe na ten cel. Ostatecznie, jak wiemy, wprowadzenie KSeF zostało odroczone do roku 2026.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Dla największych podatników od 1 stycznia 2025 wprowadzono natomiast inny obowiązek związany z cyfryzacją rozliczeń podatkowych czyli JPK CIT. Rozwiązanie to umożliwi fiskusowi sprawniejszą kontrolę rozliczeń CIT i zapewne zwiększy wpływy budżetowe, kosztem podatników. Zapewne będzie też więcej sporów z organami podatkowymi, gdyż kontrole skarbowe będą bardziej efektywne.

Rok 2025 to również rok, w którym weszły w życie przepisy o podatku minimalnym, a w zasadzie dwóch podatkach minimalnych. Dla branży motoryzacyjnej, w szczególności dla dealerów, istotny jest ten, który dotyczy podatników ponoszących stratę lub mających rentowność poniżej 2 proc. Biorąc pod uwagę niewielką marżę, ryzyko opodatkowania tym podatkiem wśród dealerów jest rzeczywiste. Na szczęście ustawodawca przewidział kilka wyłączeń z opodatkowania (m.in. dla podatników rozliczających się w ramach CIT estońskiego czy działających w ramach tzw. prostej struktury właścicielskiej, gdzie udziałowcami są osoby fizyczne.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, która przewiduje możliwość zwrotu podatku akcyzowego w odniesieniu do samochodów osobowych zarejestrowanych czasowo na terytorium kraju w celu umożliwienia jego wywozu za granicę. Zgodnie z projektem przepis ten ma wejść w życie od 1 kwietnia 2025 roku.

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#1
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#2
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów