1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Zmiany podatkowe 2025: od podatku minimalnego po odroczony KSeF
Komentarze ekspertów

Zmiany podatkowe 2025: od podatku minimalnego po odroczony KSeF

2 min

Jerzy Martini, partner, doradca podatkowy, Martini i Wspólnicy: Rok 2025 to również rok, w którym weszły w życie przepisy o podatku minimalnym, a w zasadzie dwóch podatkach minimalnych. Dla branży motoryzacyjnej, w szczególności dla dealerów, istotny jest ten, który dotyczy podatników ponoszących stratę lub mających rentowność poniżej 2 proc. Biorąc pod uwagę niewielką marżę, ryzyko opodatkowania tym podatkiem wśród dealerów jest rzeczywiste.
Zobacz także Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia Podatkowe bariery dla badań i produkcji motoryzacyjnej Podatkowe i prawne wyzwania na 2025 rok
false © Martini Tax

Rok 2024 miał być rokiem KSeF (Krajowy System eFaktur). Podatnicy w większości podjęli działania zmierzające do wdrożenia KSeF w swoich biznesach, ponosząc nieraz wysokie nakłady finansowe na ten cel. Ostatecznie, jak wiemy, wprowadzenie KSeF zostało odroczone do roku 2026.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Dla największych podatników od 1 stycznia 2025 wprowadzono natomiast inny obowiązek związany z cyfryzacją rozliczeń podatkowych czyli JPK CIT. Rozwiązanie to umożliwi fiskusowi sprawniejszą kontrolę rozliczeń CIT i zapewne zwiększy wpływy budżetowe, kosztem podatników. Zapewne będzie też więcej sporów z organami podatkowymi, gdyż kontrole skarbowe będą bardziej efektywne.

Rok 2025 to również rok, w którym weszły w życie przepisy o podatku minimalnym, a w zasadzie dwóch podatkach minimalnych. Dla branży motoryzacyjnej, w szczególności dla dealerów, istotny jest ten, który dotyczy podatników ponoszących stratę lub mających rentowność poniżej 2 proc. Biorąc pod uwagę niewielką marżę, ryzyko opodatkowania tym podatkiem wśród dealerów jest rzeczywiste. Na szczęście ustawodawca przewidział kilka wyłączeń z opodatkowania (m.in. dla podatników rozliczających się w ramach CIT estońskiego czy działających w ramach tzw. prostej struktury właścicielskiej, gdzie udziałowcami są osoby fizyczne.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, która przewiduje możliwość zwrotu podatku akcyzowego w odniesieniu do samochodów osobowych zarejestrowanych czasowo na terytorium kraju w celu umożliwienia jego wywozu za granicę. Zgodnie z projektem przepis ten ma wejść w życie od 1 kwietnia 2025 roku.

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku  #1
Przeczytaj

Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku

Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych: Decyzja Białego Domu o wprowadzeniu ceł to kolejne poważne wyzwanie dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, w tym także dla polskich dostawców części i podzespołów. Skutki tej decyzji oznaczają nie tylko trudności dla producentów samochodów, ale również realne zagrożenie dla całego łańcucha dostaw. Polska, będąca istotnym ogniwem tej branży, może doświadczyć tych zmian w sposób szczególnie dotkliwy.

Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania#2
Przeczytaj

Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego: Transformacja motoryzacji kosztuje producentów gigantyczne pieniądze. Decyzje polityczne często się zmieniają, a my już zainwestowaliśmy ogromne środki w przejście na zeroemisyjność. Potrzebujemy stabilności i wsparcia, aby ta inwestycja się zwróciła i przyczyniła do sukcesu europejskiej motoryzacji w globalnej konkurencji.

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów