1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia
Komentarze ekspertów

Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia

2 min

Maciej Krotoski, adwokat, partner zarządzający Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni: 1 kwietnia wejdą w życie zmiany w ustawie o VAT i akcyzie, które umożliwią zwrot akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w Polsce.
Zobacz także Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy Trudna droga transportu przyszłości Konsekwencje nieznajomości umów dystrybucyjnych

Dla branży motoryzacyjnej to istotna nowość. Przedsiębiorcy, którzy dokonują czasowej rejestracji pojazdów osobowych, a następnie wywożą je za granicę, będą mogli ubiegać się o zwrot akcyzy. Dotąd przepisy na to wprost nie pozwalały – akcyzę można było odzyskać tylko w przypadku aut, które przed eksportem nie były w Polsce zarejestrowane.

false

W praktyce organy skarbowe konsekwentnie odrzucały wnioski o zwrot akcyzy przy reeksportowanych pojazdach, choć mimo że orzecznictwo w tej kwestii nie było jednolite. Przykładem jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 maja 2023 r. (C-105/22), który potwierdził, że po zarejestrowaniu auta w Polsce, a następnie jego wywozie poza UE, nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku. TSUE podkreślił jednak różnicę między rejestracją czasową na wniosek właściciela, planującego eksport pojazdu, a rejestracją dokonywaną z urzędu. Nowelizacja wprowadza więc klarowne przepisy, które od 1 kwietnia 2025 r. pozwolą na odzyskanie akcyzy w takich przypadkach.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Kolejna zmiana to zwolnienie z akcyzy pojazdów profesjonalnie rejestrowanych, wykorzystywanych w badaniach i pracach rozwojowych. Dotąd obowiązywał wymóg jej opłacania.

Nowe regulacje mogą pozytywnie wpłynąć na branżę reeksportową, zwłaszcza w kontekście spadku krajowego popytu i niestabilnego kursu euro. Dla dealerów oznacza to szansę na poprawę wyników sprzedaży

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#1
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#2
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów