1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Auta do jazd testowych będą zwolnione z akcyzy
Komentarze ekspertów

Auta do jazd testowych będą zwolnione z akcyzy

3 min

Michał Maciejewski, partner, doradca podatkowy, KPI Tax: Proponowane zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż oznaczają oszczędności podatkowe dla przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową, pozwalając im udoskonalać oferowane produkty czy usługi oraz ulepszać realizowane procesy. Środki zaoszczędzone, w ten sposób będą mogły poprawiać innowacyjność oraz rozwój technologiczny branży motoryzacyjnej w Polsce, wpływając na jej konkurencyjność również na arenie międzynarodowej.
Zobacz także Trudna droga transportu przyszłości Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia NSA ogranicza koszty najmu drogich aut dla firm assistance
false © KPI Tax

Ministerstwo Finansów 10 września 2024 r. przedstawiło projekt zmian przepisów podatkowych m.in. w zakresie akcyzy. Istotna zmiana dotyczy wprowadzenia zwolnienia z akcyzy dla samochodów osobowych zarejestrowanych profesjonalnie na terytorium kraju, w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. 

Zgodnie z uzasadnieniem do projektowanych zmian:

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, w związku z sygnalizowanymi potrzebami ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, podjęto decyzję o wprowadzeniu zwolnienia od akcyzy dla samochodów osobowych, które będą przedmiotem badań naukowych lub prac rozwojowych. Samochody te zgodnie z przepisami o ruchu drogowym podlegają profesjonalnej rejestracji przy spełnieniu określonych warunków. Rozwiązanie to jest korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ wspiera innowacyjność i rozwój technologiczny w branży motoryzacyjnej w Polsce. Projektowana zmiana zwiększy również konkurencyjność polskich przedsiębiorców”

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia?

Projekt zakłada wprowadzenie szeregu wymogów, które należy spełnić by móc zastosować przedmiotowe zwolnienie.

Zwolnienie z akcyzy będzie dotyczyło samochodów osobowych: 

  • Posiadających profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi, zgodnie z decyzją o profesjonalnej rejestracji podjazdów.
  • Wpisanych do wykazu pojazdów używanych w ruchu drogowym z wykorzystaniem profesjonalnego dowodu rejestracyjnego.
  • Będących przedmiotem badań naukowych lub prac rozwojowych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej przez okres do 12 miesięcy, nie dłużej jednak niż do dnia wygaśnięcia lub uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów.

 Warto zaznaczyć, iż projekt definiuje wskazaną w warunkach działalność badawczo-rozwojową zgodnie z definicjami zawartymi w przepisach podatkowych tj. ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

W zakresie definicji badań naukowych i prac rozwojowych projekt nawiązuje do ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. 

  • Wywiezionych poza terytorium Polski w terminie 14 dni po przeprowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych lub do dnia wygaśnięcia lub uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów, albo w analogicznym terminie wycofanych z eksploatacji i uzyska zaświadczenia o jego demontażu, zgodnie z ustawą z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Warto zauważyć, że podmiot korzystający ze zwolnienia z akcyzy, zgodnie z projektowanymi zmianami, ma obowiązek przedstawić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających wywóz samochodu z kraju lub zaświadczenia o jego demontażu w ciągu 30 dni po upływie tego okresu.

Co istotne, powyższe warunki powinny być spełnione łącznie.

 Zainteresowany podmiot będzie mógł wystąpić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zwolnienie z akcyzy. Do przedmiotowego wniosku, zgodnie z omawianym projektem, należy dołączyć dokumentację potwierdzającą spełnienie powyższych warunków. 

Naruszenie warunków zastosowania zwolnienia skutkować będzie obowiązkiem zapłaty akcyzy, według stanu na dzień powstania obowiązku podatkowego, zaś wydane zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy straci ważność.

Wejście w życie zmian zaplanowano od 1 stycznia 2025 roku.

Komentarz

Proponowane zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż oznaczają oszczędności podatkowe dla przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową, pozwalając im udoskonalać oferowane produkty czy usługi oraz ulepszać realizowane procesy. Środki zaoszczędzone, w ten sposób będą mogły poprawiać innowacyjność oraz rozwój technologiczny branży motoryzacyjnej w Polsce, wpływając na jej konkurencyjność również na arenie międzynarodowej. 

Pamiętajmy, że w obecnym systemie podatkowym aktualnie już funkcjonują rozwiązania, dzięki którym możliwe jest efektywne obniżenie opodatkowania, w szczególności dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Dzięki wejściu w życie projektowanych zmian wachlarz tych rozwiązań zostanie poszerzony. Warto zatem świadomie dbać o efektywność podatkową, także w branży motoryzacyjnej. Możliwości są, wystarczy po nie sięgnąć. 

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#1
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#2
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów