1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Stellantis w Polsce: rok stabilizacji i zielonej transformacji
Wiadomości

Stellantis w Polsce: rok stabilizacji i zielonej transformacji

Autor: Paweł Janas

Paweł Janas

2 min

Mimo wyzwań związanych z zieloną transformacją, polski oddział Stellantisa notuje stabilne wyniki produkcyjne. W roku 2024 z taśm polskich fabryk koncernu zjechało ponad 310 tysięcy „stellantisowych” samochodów osobowych i dostawczych. Dodatkowo zakład jednostek napędowych wyprodukował blisko pół miliona silników. Rok 2025 ma przynieść nie tylko utrzymanie tego poziomu, ale także dalszy rozwój w kierunku elektromobilności.
Zobacz także Toyoty Proace Max we flocie Stor-Age Dębica powraca do pełnych mocy produkcyjnych Elektromobilność w firmach nabiera rozpędu?
© Stellantis

W 2024 roku polskie zakłady Stellantisa zanotowały znaczące wyniki produkcyjne. Według danych przekazanych portalowi samar.pl przez Agnieszkę Branię, kierowniczkę ds. komunikacji i PR w fabrykach Stellantisa w Polsce, zakład w Gliwicach wyprodukowała 86 127 samochodów dostawczych (dane te nie uwzględniają Toyoty Proace Max), natomiast zakład w Tychach opuściło 224 017 pojazdów osobowych. Produkcja jednostek napędowych w tyskim zakładzie osiągnęła poziom 474 482 silników, a sam zakład świętował wyprodukowanie dwumilionowego silnika w swojej historii.

W portfolio gliwickiej fabryki znajdują się duże samochody dostawcze: Opel Movano, Citroën Jumper, Peugeot Boxer oraz Fiat Ducato, w tym modele elektryczne oferujące zasięg do 420 kilometrów. Tyska fabryka samochodów osobowych koncentrowała się na produkcji modeli Jeep Avenger, Fiat 600, Alfa Romeo Junior, Leapmotor T03, Fiat 500 oraz Lancia Ypsilon (produkcja tych dwóch ostatnich aut została w trakcie ubiegłego roku zakończona). Wszystkie nowe modele dostępne są zarówno w wersjach elektrycznych, jak i z układem miękkiej hybrydy.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Jak twierdzi producent, szczególnym sukcesem okazał się Jeep Avenger, który zgromadził ponad 100 tysięcy zamówień w Europie. Stellantis utrzymuje również silną pozycję w segmencie pojazdów dostawczych, gdzie ma 29,4% udziału w rynku europejskim, a w kategorii elektrycznych vanów – 33%.

Rok 2025 ma być znaczący dla koncernu z kilku powodów. Fabryka w Tychach świętuje 50-lecie działalności, a wszystkie polskie zakłady Stellantisa finalizują budowę farm fotowoltaicznych, co ma przyczynić się do redukcji emisji CO2. Koncern rozwija również centrum technologiczne w Gliwicach, gdzie znajduje się hub rozwoju oprogramowania Software Experience (SWX), kluczowy dla rozwoju samochodów definiowanych oprogramowaniem (SDV).

Warto odnotować, że w ramach transformacji w kierunku elektromobilności, Stellantis zakończył w 2024 roku działalność zakładu produkującego silniki spalinowe w Bielsku-Białej. Koncern podkreśla natomiast, że dalszy rozwój segmentu pojazdów elektrycznych będzie uzależniony od rozbudowy infrastruktury ładowania oraz programów wsparcia zakupu aut elektrycznych.

Wyzwaniem pozostają wysokie koszty transformacji technologicznej oraz zmieniająca się dynamika rynku. Mimo to, Stellantis deklaruje gotowość do sprostania tym wyzwaniom, stawiając na stabilną produkcję i systematyczny rozwój oferty nisko- i zeroemisyjnej. 

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów