1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Renault i Nissan: Francuzi przejmują indyjski zakład, Japończycy postawią na Twingo
Wiadomości

Renault i Nissan: Francuzi przejmują indyjski zakład, Japończycy postawią na Twingo

Autor: Paweł Janas

Paweł Janas

2 min

Grupa Renault i Nissan ogłosiły nowe porozumienie strategiczne, które przewiduje przejęcie przez francuski koncern pełnej kontroli nad zakładem produkcyjnym w Indiach oraz nowe projekty współpracy, w tym rozwój samochodu na bazie Twingo.
Zobacz także Norma Euro 6e-bis: koniec ery hybryd ładowanych z gniazdka? UE proponuje większą elastyczność dla producentów aut w kwestii emisji CO2 Nowe cła USA na samochody europejskie: krok wstecz w globalnym handlu

Grupa Renault przejmie 100% udziałów w fabryce Renault Nissan Automotive India Private Ltd (RNAIPL) poprzez zakup 51% udziałów należących obecnie do Nissana. Mimo sprzedaży udziałów w zakładzie, Nissan utrzyma swoją obecność na indyjskim rynku, a RNAIPL będzie nadal produkować modele tej marki, w tym nowego Nissana Magnite.

false

W ramach nowego porozumienia Nissan powierza Grupie Renault, za pośrednictwem spółki Ampere, rozwój i produkcję nowego modelu samochodu z segmentu A na bazie Twingo. Pojazd, choć bazujący na platformie Renault, zostanie zaprojektowany przez Nissana i ma wejść na rynek od 2026 roku.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Partnerzy zdecydowali również o modyfikacji warunków ich aliansu. Minimalny wymagany wzajemny udział kapitałowy zostanie obniżony z 15% do 10%, co zwiększy elastyczność obu firm. Jednocześnie Nissan zostanie zwolniony z wcześniejszego zobowiązania do inwestycji w Ampere, zajmującą się rozwojem elektrycznych samochodów.

"To porozumienie ramowe, korzystne dla obu stron, pokazuje elastyczne i efektywne nastawienie nowego Aliansu. Potwierdza atrakcyjność naszych produktów z Twingo na czele oraz chęć rozwijania naszej działalności na rynkach międzynarodowych" – powiedział Luca de Meo, dyrektor generalny Grupy Renault.

Transakcja przejęcia indyjskiej fabryki, która ma zostać sfinalizowana do połowy 2025 roku, wpisuje się w strategię międzynarodowej ekspansji Renault. Zakład w Ćennaju posiada zdolność produkcyjną 400 tysięcy samochodów rocznie i korzysta z dobrze rozwiniętej sieci dostawców. W najbliższym czasie fabryka ma rozpocząć produkcję opartą na nowej platformie CMF B, co pozwoli na wprowadzenie czterech nowych modeli.

Pomimo dużych inwestycji związanych z wprowadzeniem nowych modeli w 2025 roku, Grupa Renault potwierdza swoje prognozy finansowe na ten rok, przewidując osiągnięcie wolnych przepływów pieniężnych na poziomie minimum 2 miliardów euro.

Źródło: Renault

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów