1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Brygadówki. Jednak nie podlegają akcyzie
Komentarze ekspertów

Brygadówki. Jednak nie podlegają akcyzie

3 min

Weronika Grzęda, adwokat w Gekko Taxens: Pod koniec 2023 r. zapadło kilka wyroków, zmieniających na korzyść podatników dotychczasowe podejście organów w sprawie opodatkowania akcyzą dwurzędowych pojazdów typu furgon. W przeszłości organy konsekwentnie twierdziły, że pojazdy takie jak tzw. brygadówki należy klasyfikować jako samochody przeznaczone do przewozu osób, a więc że są one opodatkowane akcyzą. Nowe stanowisko powoduje, że organy powinny przestać odmawiać wydania zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty tego podatku. Otwiera ono też drogę do ubiegania się o zwrot akcyzy przez przedsiębiorców, którzy już ją zapłacili.
Zobacz także Trudna droga transportu przyszłości Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia „NaszEauto” – dlaczego nie spopularyzuje elektryków?
false © Gekko Taxens

17 listopada 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w serii wyroków uznał, że opodatkowaniu akcyzą mogą podlegać jedynie takie pojazdy wielofunkcyjne, co do których nie ma żadnych wątpliwości, że ich głównym przeznaczeniem jest przewóz osób. Natomiast vany, nawet te z podwójnym rzędem siedzeń, nie powinny być traktowane w kategoriach podobnych m.in. do samochodów typu kombi. Co więcej, WSA wskazał, że nie jest dopuszczalne rozszerzanie interpretacji przy klasyfikacji pojazdów jako samochodów osobowych i nakładanie akcyzy na pojazdy, w których funkcje przewozu osób i towarów są równorzędne. 

Co prawda wspominane wyroki WSA nie są prawomocne, niemniej już w kolejnym miesiącu, tj. w wyrokach wydanych 13 grudnia 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się w tym samym duchu, wskazując, że tzw. brygadówki z dwoma rzędami siedzeń – dotychczas klasyfikowane przez organy jako samochody opodatkowane akcyzą – nie są dla celów akcyzy tym samym co samochody osobowe. NSA wskazał, że wyposażenie tzw. brygadówek wskazuje bardziej na przystosowanie do transportu towarów niż pasażerów, nawet jeżeli dany samochód ma dodatkowy rząd siedzeń. 

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Stanowisko NSA odnosiło się do samochodów z odrębną kabiną dla kierowcy i pasażerów oraz częścią ładunkową (ze stałą przegrodą pomiędzy częścią dla kierowcy i pasażerów a przestrzenią do przewozu towarów, gdzie sama część ładunkowa była pozbawiona okien oraz udogodnień dla pasażerów, a tylna część pasażerska, czyli drugi rząd siedzeń, tzw. elementów komfortowych). Warto jednak zwrócić uwagę, że we wspomnianych powyżej wyrokach WSA wskazał, że nawet brygadówki posiadające elementy komfortowe również mogą nie podlegać akcyzie. Sąd odniósł się do historycznej wykładni, zgodnie z którą akcyzą były obejmowane towary luksusowe, a do nich nie można zaliczyć samochodów, które są wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej, tj. nie stanowią dobra luksusowego. 

Powyższe orzeczenia są korzystne dla podmiotów sprowadzających takie pojazdy do Polski, ponieważ rozwiewają wątpliwości co do tego, czy podlegają one akcyzie. Dotychczas także dokonywanie przebudowy, polegającej na zamontowaniu dodatkowego rzędu siedzeń w takim samochodzie, a następie klasyfikacja jej na gruncie akcyzy, budziły poważne wątpliwości w kontekście opodatkowania akcyzą.

Dzięki ww. orzeczeniom przedsiębiorcy będą mieli większą pewność co do podejmowanych działań. Co więcej orzeczenia te otwierają możliwość ubiegania się o zwrot akcyzy przez przedsiębiorców, którzy zapłacili już podatek. 

Jednocześnie organy nie powinny już odmawiać wydania zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty akcyzy. Co prawda orzeczenia potwierdzają, że wbrew dotychczasowemu podejściu organów, samo zamontowanie dodatkowych rzędów siedzeń w furgonie (skutkujące wyprodukowaniem tzw. brygadówki) nie przesądza o zaklasyfikowaniu pojazdu jako samochodu osobowego, a więc o konieczności jego opodatkowania akcyzą, niemniej w przypadku analizy konkretnego stanu faktycznego weryfikacji podlegać będzie m.in. wyposażenie danego samochodu. Przedsiębiorcy, którzy nadal będą mieć wątpliwości, czy płacić akcyzę od tzw. brygadówek, mogą też wystąpić o wiążącą informację akcyzową.

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#1
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#2
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów