1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Dostawy części a zwolnienie z podatku VAT
Komentarze ekspertów

Dostawy części a zwolnienie z podatku VAT

2 min

Maciej Kordalewski, Menedżer, Doradca podatkowy, Grant Thornton: Niezależnie od uzyskanego ze sprzedaży części obrotu, podatnikom nie przysługuje możliwość skorzystania ze zwolnienia takich transakcji z VAT. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której nawet jeżeli obok podstawowej działalności zdecydujemy się na nawet kilka sporadycznych sprzedaży części zamiennych, jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem w zakresie VAT-u.
Zobacz także Niepewna przyszłość branży motoryzacyjnej w obliczu wojny celnej Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia
false © Grant Thornton

W dniu 24 stycznia 2024 roku przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym zapadł wyrok o sygn. I SA/Wr 246/23, który co prawda nie rzuca nowego światła na kwestię rejestracji jako czynny podatnik VAT w przypadku handlu częściami zamiennymi, ale stanowi pewną przestrogę dla przedsiębiorców, którzy zajmują się taką działalnością w sposób poboczny.

Wprowadzona z dniem 1 stycznia 2019 r. nowelizacja do ustawy o VAT przewidywała wyłączenie podatników dokonujących dostaw części samochodowych ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g ustawy o VAT.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Co to oznacza w praktyce? Otóż, niezależnie od uzyskanego ze sprzedaży części obrotu, podatnikom nie przysługuje możliwość skorzystania ze zwolnienia takich transakcji z VAT. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której nawet jeżeli obok podstawowej działalności zdecydujemy się na nawet kilka sporadycznych sprzedaży części zamiennych jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem w zakresie VAT-u.

Analizując treść wyroku, trudno wskazać na coś innego ponad akceptację jego treści. Przepisy zostały znowelizowane w sposób jasny, a zgromadzone dowody oraz ich brak po stronie podatnika doprowadziły do omawianego rozstrzygnięcia. Nie sposób nie zgodzić się z WSA, że jeżeli prowadzisz działalność w obrocie częściami samochodowymi, to nie możesz korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, nawet jeżeli twoje obroty na głównej działalności nie przekraczają ustawowego limitu 200 tysięcy złotych.

 


Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#1
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#2
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów