1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Dostawy części a zwolnienie z podatku VAT
Komentarze ekspertów

Dostawy części a zwolnienie z podatku VAT

2 min

Maciej Kordalewski, Menedżer, Doradca podatkowy, Grant Thornton: Niezależnie od uzyskanego ze sprzedaży części obrotu, podatnikom nie przysługuje możliwość skorzystania ze zwolnienia takich transakcji z VAT. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której nawet jeżeli obok podstawowej działalności zdecydujemy się na nawet kilka sporadycznych sprzedaży części zamiennych, jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem w zakresie VAT-u.
Zobacz także Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia Podatkowe bariery dla badań i produkcji motoryzacyjnej Zmiany podatkowe 2025: od podatku minimalnego po odroczony KSeF
false © Grant Thornton

W dniu 24 stycznia 2024 roku przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym zapadł wyrok o sygn. I SA/Wr 246/23, który co prawda nie rzuca nowego światła na kwestię rejestracji jako czynny podatnik VAT w przypadku handlu częściami zamiennymi, ale stanowi pewną przestrogę dla przedsiębiorców, którzy zajmują się taką działalnością w sposób poboczny.

Wprowadzona z dniem 1 stycznia 2019 r. nowelizacja do ustawy o VAT przewidywała wyłączenie podatników dokonujących dostaw części samochodowych ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g ustawy o VAT.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Co to oznacza w praktyce? Otóż, niezależnie od uzyskanego ze sprzedaży części obrotu, podatnikom nie przysługuje możliwość skorzystania ze zwolnienia takich transakcji z VAT. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której nawet jeżeli obok podstawowej działalności zdecydujemy się na nawet kilka sporadycznych sprzedaży części zamiennych jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem w zakresie VAT-u.

Analizując treść wyroku, trudno wskazać na coś innego ponad akceptację jego treści. Przepisy zostały znowelizowane w sposób jasny, a zgromadzone dowody oraz ich brak po stronie podatnika doprowadziły do omawianego rozstrzygnięcia. Nie sposób nie zgodzić się z WSA, że jeżeli prowadzisz działalność w obrocie częściami samochodowymi, to nie możesz korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, nawet jeżeli twoje obroty na głównej działalności nie przekraczają ustawowego limitu 200 tysięcy złotych.

 


Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku  #1
Przeczytaj

Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku

Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych: Decyzja Białego Domu o wprowadzeniu ceł to kolejne poważne wyzwanie dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, w tym także dla polskich dostawców części i podzespołów. Skutki tej decyzji oznaczają nie tylko trudności dla producentów samochodów, ale również realne zagrożenie dla całego łańcucha dostaw. Polska, będąca istotnym ogniwem tej branży, może doświadczyć tych zmian w sposób szczególnie dotkliwy.

Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania#2
Przeczytaj

Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego: Transformacja motoryzacji kosztuje producentów gigantyczne pieniądze. Decyzje polityczne często się zmieniają, a my już zainwestowaliśmy ogromne środki w przejście na zeroemisyjność. Potrzebujemy stabilności i wsparcia, aby ta inwestycja się zwróciła i przyczyniła do sukcesu europejskiej motoryzacji w globalnej konkurencji.

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów