1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Można uniknąć podatku PCC
Komentarze ekspertów

Można uniknąć podatku PCC

2 min

Bartosz Mazur, doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens: Firmy motoryzacyjne, które zajmują się sprzedażą samochodów, oferując jednocześnie odkup pojazdów od klientów, a więc na przykład niemal wszyscy dealerzy, mogą liczyć na wymierne korzyści podatkowe dzięki stosowaniu umów datio in solutum. Nie podlegają one opodatkowaniu PCC, co oznacza korzyść w wysokości 2 proc. wartości każdego odkupowanego pojazdu.
Zobacz także Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia Polska branża flotowa 2024-2025 Podatkowe bariery dla badań i produkcji motoryzacyjnej
false © Gekko Taxens

Przy założeniu, że w skali roku firma odkupuje od osób prywatnych 100 samochodów używanych o średniej wartości 50 000 zł, będzie zobowiązana do zapłaty 100 000 zł na rzecz urzędu skarbowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, którego stawka to 2 proc. 

Jeśli odkup związany jest ze sprzedażą nowego auta, to zawieranie umowy sprzedaży – choć oczywiście prawnie dopuszczalne – nie jest do końca prawidłowe. W takim przypadku nie dochodzi bowiem do odrębnej transakcji – przyjęcie starego samochodu jest elementem rozliczenia nowego.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Takie przyjęcie auta w rozliczeniu może odbyć się w jednej z dwóch form. Pierwszą z nich jest przyjęcie w umowie sprzedaży nowego samochodu, że część ceny za nowy samochód jest pokrywana wartością używanego pojazdu przyjmowanego w rozliczeniu. Druga opcja zakłada ustalenie w umowie sprzedaży „zwykłej” ceny sprzedaży, ale jednocześnie zawarcie odrębnej umowy, która wskazuje, że cena jest opłacana częściowo poprzez przyjęcie używanego pojazdu.

Taka transakcja będzie nosiła znamiona umowy przewidzianej w art. 453 kodeksu cywilnego tj. umowy o charakterze datio in solutum (świadczenie zamiast wykonania). Nie została ona wymieniona jako czynność podlegająca opodatkowaniu PCC, więc jej zawarcie (zamiast tradycyjnej umowy sprzedaży) będzie korzystniejsze ekonomicznie. To także rozwiązanie bezpieczne, ponieważ z brakiem konieczności zapłaty PCC przy zawarciu umowy datio in solutum niejednokrotnie zgadzały się organy podatkowe. 

Rozliczenie transakcji z wykorzystaniem umowy datio in solutum nie powinno również wiązać się z późniejszymi problemami przy rejestracji pojazdu, co potwierdzają wydziały komunikacji. Rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu własności pojazdu, a okoliczność przeniesienia własności auta dokumentuje i potwierdza umowa datio in solutum, którą można zostawić w urzędzie. Właśnie z przyczyn rejestracyjnych rozwiązanie z zastosowaniem odrębnej umowy datio in solutum wydaje się lepsze niż to polegające na określeniu płatności w formie rzeczowej już w umowie sprzedaży.

Aby transakcja spełniała warunki przewidziane dla umowy o charakterze datio in solutum, musi się też odbyć w odpowiedni sposób. Po pierwsze, ważna jest kolejność zawierania umów dotyczących sprzedawanego i odkupowanego pojazdu. Po drugie, istotna jest konstrukcja samej umowy datio in solutum. Po trzecie, należy rozważyć, czy rozpoczęcie stosowania takich umów nie powinno zostać zaraportowane jako schemat podatkowy MDR. 

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku  #1
Przeczytaj

Cła USA uderzają w europejską motoryzację – Polska też na celowniku

Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych: Decyzja Białego Domu o wprowadzeniu ceł to kolejne poważne wyzwanie dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, w tym także dla polskich dostawców części i podzespołów. Skutki tej decyzji oznaczają nie tylko trudności dla producentów samochodów, ale również realne zagrożenie dla całego łańcucha dostaw. Polska, będąca istotnym ogniwem tej branży, może doświadczyć tych zmian w sposób szczególnie dotkliwy.

Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania#2
Przeczytaj

Zielona transformacja motoryzacji: szanse i wyzwania

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego: Transformacja motoryzacji kosztuje producentów gigantyczne pieniądze. Decyzje polityczne często się zmieniają, a my już zainwestowaliśmy ogromne środki w przejście na zeroemisyjność. Potrzebujemy stabilności i wsparcia, aby ta inwestycja się zwróciła i przyczyniła do sukcesu europejskiej motoryzacji w globalnej konkurencji.

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów